78. rocznica początku likwidacji getta w Częstochowie

22 września, w celu upamiętnienia 78. rocznicy początku likwidacji getta w Częstochowie, społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego uczestniczyła w niezwykle ważnym spotkaniu. Dzięki wideokonferencji z panią dyrektor Małgorzatą Kaim, prof. Agnieszką Mrowiec-Smagą – liderem edukacji międzykulturowej w naszej szkole i uczniami klasy 2 b i 2 e połączyli się: Marek Magierowski Ambasador RP w Izraelu i Alon Goldman przewodniczącym Stowarzyszenia Żydów Częstochowian w Izraelu.
Spotkanie rozpoczął Ambasador, który opowiadał o swojej pracy w budowaniu coraz lepszych stosunkow polsko-izraelskich. W drugiej części wydarzenia Alon Goldman przedstawił losy swojej rodziny podczas II wojny światowej, wywołując tym samym silne emocje wśród słuchaczy.
Alon Goldman, częstochowianin w drugim pokoleniu jest synem Jerzego (Jerucham) Goldmana, urodzonego w Częstochowie w 1917 r. i Sary Goldman, z domu Czarnylas, urodzonej w Pajęcznie w 1918 r., dorastającej w Częstochowie.
Rodzicom Alona udało się przeżyć Holokaust, dzięki ucieczce do Rosji trzy miesiące po inwazji niemieckiej na Częstochowę w 1939 r. Reszta rodziny, w tym dziadkowie, ciotki, wujkowie oraz inni członkowie rodziny zginęli w Częstochowie i Treblince.
Alon Goldman jest jednym z czołowych liderów drugiego pokolenia po Holokauście w Izraelu, jego działania mają na celu wychowywanie młodzieży – zarówno z Polski jak i z Izraela. Przewodniczący Stowarzyszenia Żydów Częstochowian w Izraelu aktywnie dąży do współpracy między dwoma narodami i do zachowania dziedzictwa Żydów w naszym mieście. Społeczność I LO wielokrotnie gościła w murach szkolnych Goldmana, tym razem – z powodu pandemii – spotkanie zorganizowane zostało online.

78. rocznica początku likwidacji getta w Częstochowie