Rozpoczynamy projekt „Towarzystwo dla kota Haliny Poświatowskiej – tworzymy papierowe rzeźby kotów”

Szkolenie nieodpłatne na temat: „Halina Poświatowska – człowiek stąd” – lekcja w muzeum odbyło się 26 września w Domu Poezji  – Muzeum Haliny Poświatowskiej ul. Jasnogórska 23. Postać i twórczość poetki przybliżył uczniom i nauczycielom Zbigniew Myga. Szkolenie to rozpoczęło cykl spotkań towarzyszących realizacji projektu edukacyjno – twórczego pod hasłem „Towarzystwo dla kota Haliny Poświatowskiej – tworzymy papierowe rzeźby kotów”, którego organizatorami są: Stowarzyszenie kultura.pl przy ROK w Częstochowie, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej i Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Charakterystyka projektu

Projekt skierowany jest do uczniów uzdolnionych plastycznie i ich opiekunów ze szkół podstawowych i gimnazjów. W ramach projektu inspiracją do działań twórczych jest postać Haliny Poświatowskiej, której życie i twórczość zostały przybliżone uczniom w trakcie pierwszego spotkania (wycieczka edukacyjna) w Domu Poezji. Drugie i trzecie spotkanie ma charakter warsztatów twórczych, w trakcie których uczniowie pod kierunkiem instruktora wykonają rzeźby kotów w technice papier-mache. Kolejne spotkanie obejmuje akcję plastyczną, mającą na celu wykreowanie nowej przestrzeni wokół „ławeczki H. Poświatowskiej” i w ogrodzie Domu Poezji  poprzez instalację wykonanych rzeźb. Akcji towarzyszyć będzie sesja zdjęciowa. Ostatnim etapem jest prezentacja. Wystawa rzeźb i dokumentacji zdjęciowej  w trzech placówkach: w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia w Częstochowie będzie upowszechnieniem działań i ewaluacją procesu współtworzenia przez dzieci i młodzież kultury.

Działaniom projektowym towarzyszą szkolenia nieodpłatne dla nauczycieli plastyki i zajęć artystycznych oraz wszystkich zainteresowanych treściami regionalnymi, na które serdecznie zapraszamy. Są to:

1. „Praca z uczniem uzdolnionym plastycznie – warsztaty w Miejskiej Galerii Sztuki – cz.1”,  („Tworzymy papierowe rzeźby kotów” – tech. papier-mache);, 15.10.2014r., godz 15:30,  al.NMP 64 (warsztaty prowadzi  Edyta Cieślik-Moczek)
  2. „Praca z uczniem uzdolnionym plastycznie – warsztaty w Miejskiej Galerii Sztuki – cz.2” (malowanie rzeźb); 22.10.2014r., godz. 15:30 ( warsztaty prowadzi Edyta Cieślik-Moczek)
  3. „Uczestnictwo i współtworzenie kultury przez dzieci i młodzież”, 29.10.2014r., godz. 15:30, MGS al. NMP 64; akcja plastyczna „Towarzystwo dla kota Haliny Poświatowskiej” – instalacja papierowych rzeźb przy ławeczce H. Poświatowskiej i w Domu Poezji, sesja zdjęciowa