Rozstrzygnięcie VI. Powiatowego Konkursu Wiedzy o Katyniu „W tablicach katyńskich pamięci zapisane”

27. marca 2019 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w  Częstochowie odbył się etap finałowy VI. Powiatowego Konkursu Wiedzy o Katyniu W tablicach katyńskich pamięci zapisane pod patronatem Pana Krzysztofa Matyjaszczyka Prezydenta Miasta Częstochowy.

Konkurs miał na celu przypomnienie faktów historycznych związanych ze zbrodnią katyńską, kształtowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw wobec przeszłości i tradycji naszego narodu, a także zachęcenie młodzieży do rywalizacji i samodzielnego zdobywania wiedzy. Przedsięwzięcie, adresowane do uczniów szkół ponapodstawowych, składało się z dwóch etapów. W marcu odbyły się eliminacje szkolne. Do II etapu – finałowego – zakwalifikowało się w sumie 24 uczniów z 9 szkół ponadpodstawowych z Częstochowy oraz powiatu  koniecpolskiego.  Etap ten polegał na samodzielnym wypełnieniu przez uczniów testu składającego się z różnego typu zadań z wykorzystaniem różnorodnych źródeł historycznych. Młodzież odpowiadała na pytania dotyczące m.in. zagadnień związanych z historią Polski i losami Polaków na Wschodzie w latach 1939 – 1943 oraz  postaci związanych z tamtym okresem.

Jury konkursowe przyznało trzy nagrody główne i dwa wyróżnienia. Laureaci  tegorocznej edycji konkursu:

I miejsce ex-aeqo:

• Jakub Bogdalczyk;  IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Częstochowie; nauczyciel: Anna Grajcar
  • Piotr Płonka; I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie;  nauczyciel: Marek Nowacki

II miejsce – nie przyznano

III miejsce:

• Natalia Ranoszek; I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie; nauczyciel: Agnieszka Wiklińska

wyróżnienie:

• Aleksander Pilarski; I Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie;  nauczyciel: Marek Nowacki

wyróżnienie:

• Weronika Kowalska; IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w  Częstochowie; nauczyciel: Olga Witczak

Wszystkim nagrodzonym uczniom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Informacji o wynikach uczestników udziela p. Dorota Kawka tel. 502 612 191.

Wręczenie nagród odbędzie się 5 kwietnia br. o godz. 12:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 13/15.