Szkoła dla cyfrowych tubylców…Podsumowanie konferencji

Czy cyfrowa szkoła może być tania, jakie działania podjąć, aby sprawnie wykorzystywać technologie cyfrowe?  Próbą przedstawienia odpowiedzi na powyższe pytania była konferencja zorganizowana przez Samorządowy Ośrodek Doskonalenia wspólnie z Wydziałem Edukacji UM Częstochowy i z Zespołem Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie (8.12.2014 r.)

W I części prelegenci zachęcali do korzystania z istniejących dostępnych serwisów, proponowali metody, które sprawdzają się w pracy z zasobami cyfrowymi.  Do korzystania m.in. z Akademii Khan Polska czy współpracy i dzielenia się materiałami w ramach społeczności superbelfrzy.pl zachęcał prof. Lech Mankiewicz.

W czasie warsztatów, które przeprowadzono w  II części konferencji,  nauczyciele poznali praktyczne rozwiązania dotyczące m.in. pracy z tabletami i dedykowanymi im aplikacjami edukacyjnymi. Warsztat ten poprowadził doradca metodyczny SOD Jacek Turlejski. Daniel Żukowski przedstawił rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo uczniom korzystającym z sieci Internet. Pan Andrzej Jurkiewicz z kolei wprowadził nauczycieli w świat mechatroniki w oparciu o sterowniki cyfrowe rodziny Arduino.  Natomiast Pan Florian Gałuszka zaprezentował sposób pracy z elektronicznym dziennikiem spełniającym wymaganie MEN.

Udział Zespołu Szkół Plastycznych w działaniach związanych z konferencją, warsztatami podniosł w znacznym stopniu wartość konferencji.  Zespół Szkół Plastycznych został oddany do użytku po  remoncie i rozbudowie 15 października 2014 roku. Większość środków na wszystkie prace i wyposażenie szkoły pochodziły z Projektu “Budowa nowoczesnego obiektu dydaktyczno-kulturalnego Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie” który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko”, Priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe”, Działania 11.3 „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”.

Mam nadzieje, że przedstawione w czasie wystąpień i warsztatów treści, a także możliwość  skorzystanie z nowoczesnej infrastruktury Zespołu Szkół Plastycznych zachęciło uczestniczących w konferencji dyrektorów i nauczycieli do rozwijania technologi cyfrowej w swoich szkołach.

Dziękujemy sponsorom którzy ufundowali nagrody oraz przyczynili się do organizacji konferencji: Wydawnictwo  Pearson, Wydawnictwo Helion, Image Recording Solutions Sp. z o.o., ABIX, Konsorcjum FEN

Szkoła dla cyfrowych tubylców…Podsumowanie konferencji