VI. Powiatowy Konkurs Wiedzy o Najnowszej Historii Polski

Od narodzin ,,Solidarności” do współczesności. Polska w latach 1980-2019 pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Przewodniczącego Zarządu  Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”

Reportaż TV ORION

Nie byłoby dzisiaj Polski bez Solidarności tak mówił wiceprezydent Ryszard Stefaniak na podsumowaniu 6. Powiatowego Konkursu Wiedzy o Najnowszej Historii Polski – pod nazwą ,,Od narodzin Solidarności do współczesności. Polska w latach 1980-2019.

Cele konkursu:
•    przypomnienie najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii Polski, które doprowadziły do powstania suwerennego państwa polskiego,
•    upamiętnienie sylwetek wybitnych działaczy opozycyjnych, którzy wpłynęli na najnowsze dzieje Polski,
•    kształtowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw wobec przeszłości, tradycji naszego narodu oraz losów, „małej Ojczyzny”,
•    pobudzenie refleksji na temat zagrożeń wynikających z totalitarnych form organizacji państwa,
•    zachęcenie młodzieży do współzawodnictwa i samodzielnego zdobywania wiedzy,
•    rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniowskich oraz pobudzenie do twórczego myślenia.

W kategorii szkół podstawowych uczniowie mieli za zadanie wykonać prezentacje na temat ,,Moja Rodzina, moje miasto w wirach historii – okruchy wspomnień”.  Po obejrzeniu przygotowanych prac komisja dokonała następujących rozstrzygnięć:

I miejsceJakub Lewandowski, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Częstochowie

II miejsceMaciej Kimla, Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie

III miejsc – Marcel Słabosz,  Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie

Gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz wszystkim uczestnikom Konkursu i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

W kategorii  szkół ponadpodstawowych rozwiązywali test wiedzy poświęcony najnowszej historii Polski (1980-2019). Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac uczniowskich dokonała następujących rozstrzygnięć:

I miejsceWiktor Zarzeczny, II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Częstochowie

II miejsceNatalia Ranoszek, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

III miejsc – Maciej Świącik, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Wyróżnienie – Weronika Kromołowska, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Wyróżnienie – Barbara Wesołek, VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie